05 Ağustos 2015 Çarşamba
Anasayfa > ÇİĞLİ YEREL SİYASET > Aziz Buğa "40 Yıldır Çiğli'deyim ve Çiğli de Yaşıyorum"

Aziz Buğa "40 Yıldır Çiğli'deyim ve Çiğli de Yaşıyorum"

05.09.2013 13:10:43 12 14 16 18 yazdır
Cumhuriyet Halk Partisi Çiğli Beleyesi Başkan Aday Adayı Aziz Buğa ile yaptığımız görüşmede projeleri ve adaylık süreci ile ilgili çalışmalarını sord
Aziz Buğa
Çiğli CHP'de Belediye Başkanlığı için müracaatlara baktığımızda sayının çokluğunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Aday adayı arkadaşlarımızın sayısı 18 değil 28 de olsa bu partimizin demokratik hakkının herkese açık olduğunu, herkese demokratik davrandığını gösteriyor ve CHP'nin zenginliğini gösteriyor. Tüm aday adayı arkadaşlarımız demokratik hakkını kullanmıştır. Şu ana kadar mevcut belediye başkanımıza, geçmiş belediye başkanlarımıza yapmış oldukları hizmetlerinden dolayı da teşekkür ediyorum. Buradan aday arkadaşlarımıza başarılar diliyorum Allah herkesin yolunu açık etsin diyorum. Çiğli de birlik ve beraberlik içersinde, örgütünü tanıyan, halkın içinde olan, halkla kucaklaşan kim olursa olsun, partim kimi atarsa atasın ben adayın koluna gireceğim. 1992'den 2013'e kadar nasıl partim için bir nefer olarak çalıştım ise adayımız içinde bu süreçten sonra da çalışmaya devam edeceğim. Küserim, darılırım, partiden istifa ederim gibi bir düşüncem olamaz. Kesinlikle Aziz Buğa da bu olmayacak. Cumhuriyet Halk Partisinin iktidara gelmesi için çalışacağım. Hiçbir aday adayı arkadaşlarımla dargınlığım, küskünlüğüm yok. Bugüne kadar Çiğli de yaşayan insanımızla nasıl iç içe yaşadımsa aday adayı arkadaşlarımla da o kadar yakınım. Ama şunu da belirtmeden geçemeyeceğim. Dışarıdan gelen ithal adaya karşıyım, bu yalnız benim görüşüm değil, Çiğli halkının görüşüdür.

40 yıldan bu yana Çiğli de yaşayan bir insan olarak dünden bugüne Aziz Buğa olarak neler söylemek istersiniz?

Ben Aziz Buğa olarak şuradan şuraya geldim, şunu yaptım, bunu yaptım demek istemiyorum ama bunu da belirtmeden yapamayacağım. İş hayatına komilikle, garsonlukla başladım. Allah'a şükürler olsun bugünkü durumuma geldim. Bu noktaya gelmemin en önemli sebeplerinden biri azmim ve çalışmamdır. 24 saatin 18 saatini çalıştım. 32 yaşında evlendim. Bir hedef uyguladım, o hedefi yakalamak için 24 saat çalışmak isteniyorsa, ben çalışacağım dedim ve çalıştım. Doğru yatırımlar yaparak bu noktaya geldim. 40 yıldan bu yana Çiğliliyim. Ve tüm yatırımlarımı Çiğli'ye yaptım.

Allah kısmet ederse genel merkez, parti büyüklerimiz bizi takdir edip aday gösterirlerse Çiğli'de sosyal belediyecilik ana teması altında insan odaklı yatırımlar yapacağız. Birilerini mutlu edecek yatırımlar değil de tüm insanımızı kapsayacak yatırımlar gerçekleştireceğiz. Bunun sözünü veriyoruz. Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır. Biz somut projelerle geliyoruz. Denizi Çiğliye getireceğiz demiyoruz. 22 tane projemizi sosyal medya üzerinden açıkladık. Somut projelerdir, hayata geçirilebilecek projelerdir. Çiğli'nin sorunlarını sıkıntılarını biliyoruz. Çözüm noktalarını da biliyoruz. Bütçesi belli olan Çiğli de ne kadarının yatırıma ayrılacağını da biliyoruz. Ben laf olsun torba dolsun diye yola çıkmadım. Elimizde ki verilerle, bilgilerle Çiğli'nin hakkını hukukunu koruyarak sosyal anlamda Çiğli'de yaşayan insanımızı mutlu edecek projeler yaratacağız.

Belediyecilik bir ekip işi, aday adayım dediğinizde bir kişi olarak karar verebiliyorsunuz. Atandığınız ve seçildiğiniz takdir de arkanızı döndüğünüzde gönül rahatlığı ile işlerinizi bırakabileceğiniz bir ekibiniz var mı? Nasıl oluşturuyorsunuz?

Meclis üyesi aday adayı on arkadaşım ile birlikte resmi müracaatımı yaptım. Bu arkadaşlarım içinde mühendis var, mimar var, bankacı var, hakim de, iş adamı da var. 30 kişi ile başvurmuş olsaydım, o zaman sen ben bizim oğlan olurdu. Biz bunu yapmayacağız. Çiğli de bir mozaik oluşturacağız. Şu ana kadar meclis üyeliğine müracaat eden aday adayı 180 kişi. Bu arkadaşlarımızın içinden de meclis üyesi alarak Çiğliyi birlikte yöneteceğiz. Biz kendimize bu konuda güvenmemiş olsaydık bu işe soyunmazdık. Dün biz az sermaye ile çıktığımız ticarette, bugün geldiğimiz nokta belli. Çiğli de oturan bana destek veren katkı koyan Çiğli'li arkadaşlarımız çok ve halk ile kucaklaşan bir çok aday adayı arkadaşımız var, onlarla birlikte Çiğliyi yöneteceğiz ve hizmet getireceğiz. Bizde kıskançlık, önünü kesme yok, şu bu demeyeceğiz, teknik anlamda donanımlı arkadaşlarımız var, bu arkadaşlarımızda Çiğliye hizmet konusunda katkı koyabilecek arkadaşlarımızdır.

18 Aday adayı var, herkes projeleri ile çalışmalarını sürdürüyor. Aziz Buğa olarak Çiğlinin değişimine katkı koyabilecek, ses getirebilecek projeniz var mı?

Ben ve arkadaşlarım somut projelerle geleceğiz. Hayali uçuk projelerle gelmeyeceğim. Senin bütçen ne kadar ki, ona bakmak lazım. Önce sosyal belediyeciliğin altında belediyenin kasasına katma değer sağlayabilir miyim, bu temelde projelere ağırlık vereceğiz. Katma değer sağladığım bütçem ile yatırıma yönelik hizmetlere başlayacağız. Çiğli'nin en büyük sorunlarından bir tanesi çarşısının olmamasıdır, ve Anadolu caddesinin şuan ki durumu da sorunlarımızdan diğeridir. Büyükşehir Belediyesinin bu sorunun çözülmesi için kapısını aşındıracağız. Bu sorunu çözmesi gerekiyor. Çiğli'nin çarşısı yok diyoruz, bunun içinde Köyiçi caddesini sağlı sollu Güzeltepe yokuşuna kadar ticaret merkezleri ile Çiğli ekonomisine ve halkına kazandırılmasını sağlayacağız. Çiğlimize iki tane hastane geliyor. Üniversitelerimiz var, bunlara bağlı çözümler olmalı. Neler yapılmalı? Yurt yok, insanlarımızın oturacak yerleri yok, Belediye olarak Çiğli'ye cafe türü 40 yer açacağız. Hem belediyenin kasasına katma değer sağlanacak hem de her bir mekan için 30 tane personel düşünürsek 1200 kişiye istihdam sağlayıp ekmek kapısı yaratacağız. Yıllarca biz Karşıyaka'ya Konak'a Bornova'ya gitmedik mi? Bunlar olmadığı için vatandaşımız dışarıya gitti. Çiğli'nin parası dışarıya aktı. Şimdi diyoruz ki oradan buraya dönüş olsun, Çiğliye gelsinler. Bir muhtar ziyaretimizde bunları anlattım. Muhtarımız beni kalktı yanağımdan öptü. Muhtarımız akşam 7'den 8'den sonra benim Egekent'im ıssız bir ada oluyor dedi. Böyle bir proje ile her mahalleye hareket getireceğiz. Gençlerimiz için spor alanları yaparak gençlerimizin bizim için ne kadar önemli olduğunu vurgulayacağız. 35-40 bin kişilik bir Stad projemiz var. Bunu da 3-4 ay önce sosyal medya da paylaştım. Bunu da hayata geçireceğiz. Alo 153 hattını oluşturarak buraya yapılan vatandaşın her türlü şikayet ve dilekçelerini 24 saat içinde olumlu olumsuz sorusuna yanıt verilecek. Engelli vatandaşlarımız için ayrıca projelerimiz var. Çiğli'nin konferans salonlarına, sinema salonlarına, kır düğün salonlarına ihtiyacı var. Bunları hayata geçirmenin sözünü veriyoruz.

Aday adayım dediğiniz günden bugüne geldiğinizde adaylık ile ilgili çalışmalarınız yeterli mi, yoksa durmak yok yola devam mı?

Ben hiçbir zaman yüzde 100 geliyorum cümlesini kurmadım, kurmayacağımda. Burada belirteyim ki, ben şu an herkesten iki adım önde olduğumu vurgulamak istiyorum. Neden ben 1.5 yıldan beri çalışıyorum, Çiğli de tüm sivil toplum örgütleri ile görüştüm, muhtarlarımızla görüştüm. Çiğli halkı zaten bizi biliyor, 40 yıldan beri Aziz Buğa Çiğli de ve Çiğli de yaşıyor. Burada hala kendimi anlatmaya çalışıyorsam, ben Çiğli de 40 yıldan beri boşuna yaşamışım. Genel merkez Çiğli de başkan adayını açıklayacak. Kim diyorsa, hangi aday adayı diyorsa ben %90- 95 geliyorum diyorsa, buna inanmıyorum. Ben kendimi adaylık konusunda daha şanslı görüyorum ve tüm adaylardan iki adım önde olduğumu söylüyorum. Bunun da çalışmalarımızdan dolayı olduğunu söylüyorum. Takdir genel merkezimizin bizi uygun görürlerse bizde projelerimizi Çiğli halkının hizmetine sunarız. Aday adayı arkadaşlarımızı Allah haklarında hayırlısını versin yollarını açık etsin, arkadaşlarımız bir adım öne geçmek için siyasette karalama ve çamur atma uğraşısı içine girmesinler. Gelsinler birlik beraberlik içerisinde hizmet yarışı mücadelesini versinler. Hep birlikte hem Çiğli yerelde hem de genelde Cumhuriyet Halk Partisini iktidara taşımanın mücadelesini verdi.

 

Sirak İnşaat
Etiketler :
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri